Home »

ŞTIRILE DIMINEŢII - SPORT - 4 FEBRUARIE

* FC Viitorul Constanţa şi Universitatea Craiova au terminat la egalitate, scor 0-0, duminică seara, la Ovidiu, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii I de fotbal. Universitatea a ratat un penalty în acest meci, prin atacantul bosniac Elvir Koljic, al cărui şut a fost apărat de Valentin Cojocaru (31). Lovitura de pedeapsă a fost acordată în urma unui duel între Koljic şi olandezul Bas Kuipers.

* FC Voluntari a învins-o pe Sepsi OSK Sf. Gheorghe cu scorul de 4-2 (2-1), duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii I de fotbal. Ilfovenii s-au impus prin golurile marcate de Ricardinho (14), Ionuţ Balaur (36), Richard Gadze (62), Alexandru Tudorie (78), în timp ce pentru Sepsi au punctat Ibrahima Tandia (24), Yasin Hamed (90).

* Mijlocaşul român Răzvan Marin a marcat un gol pentru Standard Liege, care a câştigat cu 2-1 derby-ul cu RSC Anderlecht Bruxelles, duminică, pe teren propriu, în etapa a 24-a a campionatului de fotbal al Belgiei. Marin a deschis scorul în min. 22, Sven Kums a restabilit egalitatea în min. 28, golul victoriei echipei gazdă fiind reuşit de Paul Mpoku (89).

* SCM Craiova a terminat la egalitate cu formaţia daneză Nykobing Falster Handbold - NFH, scor 20-20 (9-8), duminică, în deplasare, în Grupa D a Cupei EHF la handbal feminin. SCM Craiova, deţinătoarea trofeului, ocupă ultimul loc în grupă şi nu mai are şanse de calificare în sferturile de finală.

* Campioana CS Dinamo Bucureşti a învins-o pe CSU Suceava cu scorul de 25-24 (13-8), duminică, pe teren propriu, în etapa a 16-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Descat şi Komogorov au marcat câte 5 goluri pentru Dinamo, iar Ciubotariu şi Burlacu au reuşit câte 4 pentru oaspeţi. AHC Potaissa Turda a întrecut-o pe CSM Făgăraş cu 35-28 (18-16), gazdele obţinând victorii şi în celelalte două meciuri: CS HC Buzău 2012 a dispus de SCM Politehnica Timişoara cu 25-23 (11-12), iar CSM Focşani 2007 a învins-o pe CSM Bacău cu 27-22 (13-9).

* CS Minaur Baia Mare a revenit pe podiumul Ligii Naţionale de handbal feminin, duminică, după ce a învins-o pe HC Dunărea Brăila cu 26-21 (11-13), pe teren propriu, în etapa a 15-a. Minaur a făcut un joc foarte bun în partea secundă, reuşind să întoarcă scorul, după Dunărea a condus cu 13-11 la pauză. În alte partide, CSM Slatina a dispus de CSU Cluj-Napoca cu 36-31 (20-16), iar HC Zalău a învins-o pe CSM Galaţi cu 35-25 (16-11).

* CS SCM Timişoara a învins-o dramatic pe U-Banca Transilvania Cluj, cu scorul de 80-78 (26-20, 16-17, 23-15, 15-26), duminică, pe teren propriu, într-o partidă din Liga Naţională de baschet masculin. Sherwood Terrell Brown, 18 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive, Vladan Vukosavljevic, 17 p, 14 rec, 3 pd, şi Marko Stojadinovic, 17 p, 6 rec, au fost cei mai buni de la echipa timişoreană.

* CSM Galaţi şi CSA Steaua Bucureşti au câştigat la scoruri categorice meciurile susţinute duminică în Campionatul Naţional de hochei pe gheaţă. CSM Galaţi a dispus de CSHC Marton Aron cu 18-0 (6-0, 3-0, 9-0), pe Patinoarul Dunărea, iar CSA Steaua Bucureşti a învins-o pe Sportul Studenţesc cu scorul de 16-1 (5-0, 8-0, 3-1), în deplasare, la Târgu Secuiesc.

* Toate cele trei echipe româneşti au pierdut meciurile susţinute în Ungaria, duminică, în fazele play-off şi play-out ale Erste Liga la hochei pe gheaţă. În play-off, liderul FTC-Telekom a dispus la Budapesta de Sport Club Miercurea Ciuc cu 5-2 (3-1, 1-1, 1-0), iar DEAC Debrecen a trecut de Corona Braşov cu 3-1 (0-0, 1-0, 2-1). În play-out, Dunaujvarosi Acelbikak s-a impus cu scorul de 3-0 (3-0, 0-0, 0-0) de ACSH Gheorgheni.

* Jucătoarea română de tenis de masă Bernadette Szocs a fost învinsă de germanca Petrissa Solja cu scorul de 4-3 (9-11, 9-11, 6-11, 12-10, 11-8, 11-8, 11-4), duminică, în finala ITTF-Europe Top16 Cup, competiţie care a reunit la Montreux (Elveţia) cei mai buni jucători de pe continent la sportul cu mingea de celuloid.

* Staff-ul tehnic al naţionalei de rugby a României a anunţat, duminică, un lot de 30 de jucători pentru meciul cu Georgia, primul din ediţia 2019 a Rugby Europe International Championship, programat în data de 9 februarie, de la ora 14,00, pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, potrivit unui comunicat remis AGERPRES. Antrenorul principal interimar Marius Tincu, antrenorul de treisferturi Danie de Villiers şi galezul Lynn Howells, consultant tehnic din partea World Rugby, au convocat 17 înaintaşi şi 13 jucători de treisferturi. Dintre aceştia, 8 evoluează în Franţa, 7 la Timişoara Saracens, 6 la CSM Bucureşti, 5 la CSA Steaua şi 4 la CSM Ştiinţa Baia Mare. ''Stejarii'' se vor pregăti în cursul săptămânii la Izvorani.

* Echipa Celtic Glasgow a învins în deplasare, cu scorul de 2-0, formaţia St Johnstone, într-o partidă din cadrul etapei a 24-a a campionatului de fotbal al Scoţiei, disputată duminică. Cel mai bun jucător al oaspeţilor a fost tânărul internaţional american Timothy Weah, fiul fostului atacant George Weah, actualul preşedinte al Liberiei, care a pasat decisiv la primul gol al echipei sale, înscris de James Forrest (78), iar apoi a stabilit rezultatul final al întâlnirii, în minutul 89.

* Echipa Manchester United a învins în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Leicester City, duminică, într-o partidă din cadrul etapei a 25-a a campionatului de fotbal al Angliei. Oaspeţii au marcat unicul gol al întâlnirii în minutul 9, prin atacantul Marcus Rashford (21 ani), care a disputat cu această ocazie al 100-lea său meci în Premier League, fiind cel mai tânăr jucător din istoria lui United care atinge această barieră, după fostul internaţional galez Ryan Giggs (în 1993).

* Echipa Atletico Madrid, ocupanta locului secund în campionatul de fotbal al Spaniei, a fost învinsă la limită în deplasare, cu 1-0, de formaţia Betis Sevilla, duminică, într-o partidă din cadrul etapei a 22-a a sezonului. Andaluzii au marcat golul victoriei în repriza secundă, prin Sergio Canales, care a transformat o lovitură de la 11 m, în minutul 64.

* Atacantul argentinian Sergio Aguero a reuşit un hat-trick pentru Manchester City, campioana en titre a Angliei, care s-a impus pe teren propriu, cu 3-1, în faţa formaţiei Arsenal Londra, duminică seara, în derby-ul etapei a 25-a din Premier League. Aguero a deschis scorul după doar 48 de secunde de joc, însă Arsenal a egalat zece minute mai târziu, prin francezul Laurent Koscielny. Tot golgheterul sud-american i-a readus pe "cetăţeni" în avantaj, în finalul reprizei secunde (min.44), iar apoi a stabilit rezultatul final, în partea a doua a întâlnirii de pe Etihad Stadium (min.61).

* Jucătoarea olandeză de tenis Kiki Bertens a câştigat duminică turneul WTA de la Sankt Petersburg, de categoria Premier, dotat cu premii totale în valoare de 823.000 dolari, în finala căruia a învins-o în două seturi, 7-6 (7/2), 6-4, pe croata Donna Vekic. Bertens (27 ani), numărul 8 mondial şi favorita numărul 2 la competiţia din Rusia, s-a impus după o oră şi 45 minute de joc, cucerind cu această ocazie al optulea titlu din cariera sa în circuitul profesionist.

* Norvegianul Jarl Magnus Riiber a cucerit, la doar 21 de ani, primul mare Glob de Cristal din cariera sa în Cupa Mondială de combinată nordică, graţie victoriei obţinute duminică în etapa de la Klingenthal (Germania). Riiber a intrat în posesia trofeului, după ce a reuşit să obţină 10 victorii în cele 17 etape desfăşurate de la startul acestui sezon. El mai are încă patru probe de disputat, însă, cu un total de 1.258 puncte, norvegianul nu mai poate fi ajuns de principalul său urmăritor, germanul Johannes Rydzek (761 puncte).

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)